Březen 2017

Zajímavý tip pro výuku literatury

19. března 2017 v 10:34 | Lukáš
Pro dnešní žáky i literatura nemusí být nuda!
Existuje několik webových aplikací či stránek, které udělají literaturu zajímavější, krásnější a dokonalejší.
Většina dnešních žáků byla sice vychovávána na pohádkách, ale později ve škole přešli na chytré mobily, tablety, notebooky, a knihy je již tak přestali zajímat, což je obrovská škoda. Na druhou stranu je moc dobře, že vzniklo několik stránek, které nám pomohou vrátit literaturu do podvědomí žáků a studentů.

Vybral jsem si nějaké zajímavé stránky o výuce literatury.

Literatura
http://literatura.topsid.com/
Zajímavý přehled základních literárních směrů a období. Tato stránka by se také mohla použít při výuce dějepisu.

Testy.nanic.cz
http://testy.nanic.cz/testy/literatura/
V dnešní době by už žáky možná nebavilo vyplňování testů na papír, ale toto je přesně to, o co by asi stáli. Nastává zde jeden obrovský problém - pokud by tyto testy vyplňovali na mobilu, tabletu či notebooku, tak si mohou správné odpovědi najít a vyhledat.

Literární doupě
http://ld.johanesville.net/
V dnešní době si většina ze žáků raději přečte zajímavý článek na internetu než v novinách. Toto je právě správná stránka pro ty, kteří si chtějí cokoliv přečíst, ale knihu si nekoupí nebo nepůjčí.

Flexi Books

19. března 2017 v 10:23 | Lukáš

Flexi Books - o co se jedná?

Flexi Books je firma a webová stránka, která se zabývá vývojem interaktivních učebnic do škol. Najdeme zde učebnice do všech předmětů. Většinou jde o učebnice od firmy Fraus.
V dnešní době, kdy má každý chytrý telefon, tablet či notebook, tak není problém větší část výuky provozovat po internetu či v elektronické podobě.
Za mě si myslím, že dnešní mládež si raději otevře učebnici na mobilu či tabletu, jelikož na tom tráví většinu svého času, než aby si sedli, odložili mobil a zahleděli se do papírové učebnice.
Zkoušel jsem si stáhnout některé z nabídky demoverzí učebnic a za mě mohu říci, že mě to velice oslovilo a určitě bych to v praxi rád aplikoval, jelikož v dnešní době ve většině škol již nalezneme interaktivní tabule či wifi pro žáky.

Zajímavý tip pro výuku mluvnice

7. března 2017 v 9:05 | Lukáš
Pro výuku mluvnice mě zaujalo hned několik webů. Uvedu některé z nich a popíšu, proč právě tyto weby mě natolik zaujaly.

Nechybujte. cz
http://www.nechybujte.cz
Tento web je zajímavý tím, že se do výuky nemusí tahat mnoho učebnic a máme vše přehledné po rozklikání daných odkazů na stránce.
Najdeme zde mnoho užitečných informací a základních věcí, které se při výuce na základní škole musí opakovat, aby si to žáci zapamatovali na další roky při vstupu na střední školu a do života.

Vetnecleny.cz
http://www.vetnecleny.cz/
Co si pamatuji ze svých roků na základní škole, tak většině mých spolužáků dělalo problém poznat základní větné členy. Tento web je přesně to, co by bylo třeba zařadit do základní výuky žáků. Většina z nich má "chytrý telefon", tak není problém, aby se v domácí přípravě na hodinu řidili touto stránkou a tímto se vše naučili.

Vyjmenovana slova.eu
http://www.vyjmenovanaslova.eu/
Znám některé dospělé, již vystudované lidi, kterým stále dělá problém správné psaní vyjmenovaných slov. Myslím, že tento web je užitečný nejen pro žáky na základní či střední škole, ale také pro lidi, kteří se chtějí v problematice psaní vyjmenovaných slov jetšě více zdokonalit.

Základní typografická pravidla

7. března 2017 v 8:50 | Lukáš |  Základy typografie
Jako vše má svoje pravidla, podle kterých se musíme řídit, tak i typografie má svoje pravidla, které musíme znát, pokud chceme, aby psaný text vypadal "krásně".
Typografická pravidla nám umožňují lepší čtení textu a správnější pochopení významu celého textu.
Některá typografická pravidla jsou známá již od malého věku, kdy nás na základní škole učili, abychom psali s mezerami, používali odstavce, nepsali až k okrajům a další tyto základní poznatky.
V dnešní době pravidla nemůžeme po nikom vymáhat, aby je psal. Na druhou stranu se používají skoro ve všech pracích, které mají mít nějakou úroveň psané formy textu.
Ve většině případů nám doplňují gramatická pravidla.
Typografie se většinou objevuje při volbě písma, členění textu, seznamů a výčtů, matematické sazbě, jazykové sazbě a při citaci literatury.

Kterou stránku na netu nejvíce prohlížím?

5. března 2017 v 16:50 | Lukáš
Jakou si asi myslíte, že mám stránku či stránky nejraději a proč tomu asi takto je?

Nebudu Vás moc dlouho trápit a rovnou vám odpovím. U mě jednoznačně vyhrává youtube a ještě jedno forum zaměřené na simulátor železniční dopravy.
Když to tak vezmu, tak na forum chodím snad vždy, co si zapnu internet v mobilu, PC či tabletu. Vždy jsou tam nějaké novinky, postřehy, zajímavosti a články týkající se nových vylepšení a trendů.
Jenže toto forum je nějak tak zaměřeno jen na určitý typ lidí, kteří se zajímají v oblasti železniční techniky a vše okolo.

Další mojí nejotevíranější stránkou je youtube.
Většinou zde chodím proto, že si zde mohu poslechnout jakékoliv písničky, jelikož v dnešní době stahování není "in".
V další řadě si zde mohu prohlídnou různé dokumenty, naučné filmy o technice, zajímavostích ze světa a mnoho dalších klipů či sestřihů, u který hodně zamrazí.